Musimy siać...
Program profilaktyki i promocji zdrowia psychicznego u dzieci i młodzieży w powiecie pułtuskim
POLSKA WERSJA  ENGLISH VERSION
Kontrast
Rozmiar
  • Strona główna
  • O projekcie
  • Zespół projektowy
  • Eventy zdrowotne
  • Kontakt

O projekcie

Projekt „Musimy siać…” – Program profilaktyki i promocji zdrowia psychicznego u dzieci i młodzieży w powiecie pułtuskim realizowany jest od maja 2015 roku. Projekt korzysta z dofinansowania w wysokości 85% ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 oraz Ministra Zdrowia – 15%, w ramach Programu PL13 w ramach obszaru problemowego „Ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu”.

W kwietniu 2014 roku Operator Programu – Ministerstwo Zdrowia – ogłosił konkurs na dofinansowanie wdrożenia projektów dotyczących promocji zdrowia i/lub profilaktyki chorób w społecznościach lokalnych. Uprawnionych do składania wniosków było 156 powiatów, zakwalifikowanych w oparciu o tzw. SMR czyli standaryzowane wskaźniki umieralności obliczone w latach 2009-2011, podane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. W PL13 uwzględniono pięć takich czynników, a mianowicie – nowotwory złośliwe, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego, choroby układu trawiennego oraz przyczyny zewnętrzne.

Powiat Pułtuski zajął 1. miejsce w zewnętrznych przyczynach zgonu i 36. w umieralności ogółem. Analizując dane otrzymane z Państwowego Zakładu Higieny i Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku, można zauważyć że wśród zewnętrznych przyczyn zgonu w powiecie pułtuskim dominowały samobójstwa (38 osób, SMR – 1,558), następnie wypadki komunikacyjne (34 osoby, SMR – 1,797) i upadki (21 osób, SMR – 1,396). Z uwagi m.in. na powyższe dane, 14 maja 2015 roku Ministerstwo Zdrowia przyznało Powiatowi Pułtuskiemu środki finansowe w wysokości 2 595 564,00 PLN na realizację projektu.

Głównym problemem w powiecie pułtuskim jest brak programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego. Stan psychiczny zdrowia dzieci i młodzieży jest niedostateczny. Wczesne lata życia mają ogromny wpływ na zdrowie psychiczne oraz dobre funkcjonowanie poznawcze, emocjonalne i społeczne człowieka. Dobre zdrowie psychiczne w okresie dzieciństwa jest warunkiem optymalnego rozwoju, efektywnego uczenia się, budowania satysfakcjonujących relacji z ludźmi, dbania o własne zdrowie fizyczne i samodzielnego radzenia sobie w życiu, już jako osoba dorosła. Ochrona zdrowia psychicznego młodych ludzi jest więc „inwestycją w przyszłość”. Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w znacznej mierze zależy od wpływu bliskiego otoczenia społecznego. Dobre zdrowie kształtuje się u dziecka dzięki pozytywnym doświadczeniom od najwcześniejszego okresu życia w kontaktach z opiekuńczymi i kompetentnymi rodzicami i nauczycielami, a także pod wpływem odpowiednio dobranych i efektywnych programów przedszkolnych i szkolnych.

Celem głównym projektu jest ochrona i wzmocnienie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży z terenu powiatu pułtuskiego. W ramach projektu zostaną podjęte działania mające na celu zmniejszenie zagrożenia utraty zdrowia i życia przez mieszkańców powiatu spowodowanych przyczynami zewnętrznymi. Dla mieszkańców powiatu pułtuskiego zostaną zorganizowane pikniki promujące zdrowie, konferencje, seminaria, zajęcia socjoterapeutyczne, warsztaty, szkolenia, wyjazdy integracyjno-psychospołeczne, konkursy oraz indywidualne konsultacje w szkołach i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pułtusku.

Projekt będzie realizowany do końca kwietnia 2016 roku. W projekcie mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy powiatu nieodpłatnie. Koszt realizacji projektu będzie w całości pokryty ze środków NMF 2009-2014 oraz budżetu państwa.

Poprzez fundusze norweskie i fundusze EOG Norwegia przyczynia się do zmniejszania nierówności społecznych i ekonomicznych oraz wzmocnienia relacji dwustronnych z państwami beneficjentami w Europie. Norwegia blisko współpracuje z UE na podstawie Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (Porozumienie EOG).

W okresie 2009-2014 wsparcie udzielone przez Norwegię wyniosło 1,7 miliarda euro. Środki te były dostępne dla organizacji pozarządowych, instytucji badawczych i akademickich oraz sektora publicznego i prywatnego w 12 nowoprzyjętych państwach członkowskich UE oraz Grecji, Portugalii i Hiszpanii. Dzięki nim ma miejsce szeroka współpraca z podmiotami z Norwegii, a przedsięwzięcia mogą być wdrażane do 2016 roku.

  • Kalendarz

    << Kwi 2023 >>
    PWŚCPSN
    27 28 29 30 31 1 2
    3 4 5 6 7 8 9
    10 11 12 13 14 15 16
    17 18 19 20 21 22 23
    24 25 26 27 28 29 30
  • Kontakt

    Biuro projektu
    (I piętro, pokój nr 3 i 6)

    ul. 3 Maja 20, 06-100 Pułtusk
    tel. 23-692-33-50
    fax 23-692-52-77

    mail: a.makowka@powiatpultuski.pl










  • Galeria zdjęć

  • Translate:


Wszelkie prawa zastrzeżone | Musimy siać... Program profilaktyki i promocji zdrowia psychicznego u dzieci i młodzieży w powiecie pułtuskim
Go to Top